13 Mart 2014 Perşembe

BUGÜN DERSİMİZ EKONOMİ

İnternet aracılığı ile bilgisayarıma birkaç kez gelen bir yazı vardı.  Okumuş ve ilginç geldiği için saklamıştım.  Günü gelince kullanırım diye arşivime attığım bu yazıyı, isterseniz ekonomik bir vurgulama, isterseniz bir şaka olarak kabul ederek okumanızı öneririm.  En azından son günlerin ağır gündemine karşı, zihninizi dinlendirecek bir sakinleştirici olarak kabul ediniz.
Konu, zengin bir eş arayan ve kendisini güzel kadın olarak tanımlayan bir hanımın gazete ilanına, ekonomist bir yetkilinin verdiği yanıttan oluşuyor.
Dünyanın en büyük finans şirketlerinden J.P. Morgan'ın CEO'su James Dimon tarafından zengin koca avcısı kıza verildiği söylenen bu cevap, son günlerde Amerikalı gençler arasında sıkça paylaşılıyor. Gerçek mi değil mi bilinmez, fakat ilgini çekici yanları olduğu kesin...
Kendince güzel olan kadının bir ekonomi gazetesine mektubu (veya ilanı);

Zengin bir adamla evlenebilmek için ne yapmalıyım?

Sizinle dürüst olacağım. Bu yıl 25 yaşına giriyorum. Çok güzelim, iyi bir stilim var ve kaliteli şeyleri severim. Yıllık geliri 500 bin dolar veya daha fazla olan bir adamla evlenmek istiyorum. Aç gözlü olduğumu düşünebilirsiniz fakat New York’ta yıllık geliri 1 milyon dolar olan insanlar orta sınıf sayılıyor.

Çok şey istemiyorum. Bu sitede yıllık geliri 500 bin dolar veya daha fazla olan biri var mı? Hepiniz evli misiniz? Sormak istiyorum, sizin gibi zengin insanlarla evlenmek için ne yapmam gerek?

Bugüne kadar birlikte olduğum erkekler arasında en zengini yılda 250 bin dolar kazanıyordu. Central Park’ın batı yakasında, yüksek bütçeli rezidanslarda yaşamak isteyen biri için yıllık 250 bin dolar yeterli değil. Size alçak gönüllülükle soruyorum:

1) Zengin bekârlar nerede takılır (Lütfen bar, restaurant, spor salonu gibi mekânların isimlerini ve adreslerini yazın.) ?

2) Hangi yaş kategorisine odaklanmalıyım?

3) Çoğu zenginin eşleri neden ortalama güzellikte? (Bir kaç kızla tanıştım; güzel veya ilgi çekici değiller ama zengin erkeklerle evlenebiliyorlar.).

4) Kimin karınız, kimin yalnızca sevgiliniz olabileceğine nasıl karar veriyorsunuz? (Benim hedefim evlenmek.).

Bayan Güzel”


Yanıt ünlü bir ekonomistten geliyor,  hem de kısa süre sonra…

Sevgili Bayan Güzel,

Yazınızı büyük bir ilgiyle okudum. Tahmin ediyorum ki sizin gibi aynı soruları soran pek çok genç kız var. Lütfen profesyonel bir yatırımcı olarak durumunuzu analiz etmeme izin verin. Benim yıllık gelirim 500 bin doların üzerinde, sizin kıstaslarınıza uyuyor, bu sebeple okuyan kimsenin zamanını çalmadığımı ümit ediyorum.

Bir iş adamı gözünden bakarsak;  sizinle evlenmek kötü bir fikir! Cevap çok basit, lütfen açıklamama izin verin. Detayları bir kenara bırakırsak, yapmaya çalıştığınız şey “güzellik” ile “para” ikilisini takas etmek: A kişisi güzelliği sağlar, B kişisi de bunun için ödeme yapar, gayet adil. Fakat burada ölümcül bir problem var; sizin güzelliğiniz kaybolacak ama benim param iyi bir sebep olmadıkça tükenmeyecek. Aslına bakarsanız, benim gelirim yıldan yıla artabilir, ancak siz yıldan yıla güzelleşemezsiniz. Bu sebeple, ekonomik açıdan bakarsak, ben değer kazanan bir varlıkken siz değer kaybeden bir varlıksınız. Hem de sıradan bir değer kaybı değil, katlanarak artan bir değer kaybı. Eğer güzellik sizin tek varlığınızsa, değeriniz 10 yıl sonra çok daha düşük olacak.

Wall Street’te kullandığımız bir terimden yola çıkarsak, sizin için “takas pozisyonu” uygun diyebiliriz, “satın al ve bekle” değil. Sizi satın almak iyi bir fikir değil, bu sebeple kiralamayı tercih ederim. Çünkü alışveriş değeri düşen bir şeyi uzun süre elde tutmak hiç de iyi bir fikir değil. Aynı şey sizin istediğiniz evlilik için de geçerli.

Söylediklerim size zalimce geliyorsa şöyle düşünün; tüm paramı kaybetseydim, beni terk etmez miydiniz? Aynı şekilde güzelliğinizi kaybettiğinizde, benim de çıkış yolunu bulmam lazım.

Yıllık geliri 500 bin doların üstünde olan insanlar aptal değil; sizinle yalnızca çıkarız ama evlenmeyiz. Size, zengin bir adamla evlenmek fikrini unutmanızı öneririm. Bu arada, sizde yılda 500 bin dolar kazanabilirsiniz.  Bu olasılık ise, yılda 500 bin dolar kazanabilen bir aptal bulabilmek ihtimalinizden daha yüksek.

CEO J.P. Morgan”
***
Bu yazıyı ileten dostlarım, “Satın almak mı, yoksa kiralamak mı?” başlığı altında göndermişlerdi bana.  Yazıyı birkaç kez okuyunca, ünlü ekonomistlerin romantizm şoklarına karşı dirençli olabileceklerine karar verdim.  Örneğin; Sayın Meral Ataseven’in şu dizeleri onlara komik gelebilir;
“Çözmek elimde değil, gönlümü senden kadın / Benim sana bağlanan, sen beni bağlamadın / Düşse düşse dilimden, bağrıma düşse adın / Benim sana bağlanan, sen beni bağlamadın.”
                                                                                                       Erdal Akalın (11.3.2014)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder