26 Şubat 2015 Perşembe

BÜTÜN KADIN KATİLLERİNE: ESMA İLE VEYSEL'İN HİKAYESİ

Anadolu'nun bir köyünde 1920' ler de gerçekte yaşanmış bir hikaye...
Bir kadın ve erkek, Esma ile Veysel'in hikayesi..
Veysel büyümüş köyünde sevilen bir delikanlı olmuştu.  Babası Veysel 'in evlenme çağının geldiğini düşünüyor,  bu düşüncesini de kısa bir süre sonra hayata geçirmiş ve akrabalarından Esma'yı Veysel’le evlendirmişti.
Sekiz yıllık evlilik  yaşamları vardı, bu sürede Esma, Veysel'e iki evlat vermişti.
Veysel karısını çok seviyormuş, fakat bu sevgi ıslah olmayan bir kıskançlığı da beraberin de getirmişti. Ancak bu kıskançlık Esma'yı da usandırmıştı.
Veysel, eşini kaybedeceği düşüncesini kafasından atamıyor, atamadığı gibi de kaybedeceği düşüncesi onun ilişkisinde devamlı hata yapmasına neden oluyormuş.
Esma, artık bu duruma dayanamayacağını anlayınca, köyünden Hüseyin isimli bir delikanlı ile anlaşıp kaçmaya karar vermişler ve zaman zaman buluşup kaçmaları için uygun ortamı bekliyorlarmış.
Veysel bu durumu anlamış ama Esma'yı çok sevdiğinden ona hiç bir şey hissettirmemiş, fakat olanları da gizliden gizliye takip ediyormuş.
Esma ile Hüseyin bir gün yine gizlice buluşmuşlar, o günün gecesinde kaçmaya karar vermişler.
Ve o gece herkesin uykuda olduğu bir saatte Esma yatağından gizlice kalkıp, önceden hazırladığı bohçasını da alıp, dışarıda bekleyen Hüseyin'le kaçmışlar.
Esma koşarken ayakkabısının içinde bir şeyin olduğunu hissetmiş ama durup bakacak vakitleri olmadığından o an bakamamışlar.   
Köyden uzaklaşıp bir yerde soluklanırken ayağını rahatsız eden nesneden kurtulmak için ayakkabısını çıkardığında birde bakmış ki kendilerine en az bir ay yetecek kadar para varmış ayakkabısının içinde.
Veysel Esma'nın evlilikleri boyunca ona baktığı, yemeğini, temizliğini, evliliklerine verdiği emeği karşılığında kaçtığında mağdur olmasın, zor durumda kalmasın diye ayakkabısına para koymuş.
(Sivas'ın Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde geçen bu olay yıllar sonra Esma ile yapılan röportajlarda açığa çıkan bu olayın kahramanı da aşık Veysel Şatıroğlu'dur.)
GÜZELLİĞİN
Güzelliğin on para etmez
Bu bendeki aşk olmasa
Eğlenecek yer bulaman
Gönlümdeki köşk olmasa.

Kim okurdu kim yazardı
Bu düğümü kim çözerdi
Koyun kurt ile gezerdi
Fikir başka başk'olmasa.

Güzel yüzün görülmezdi
Bu aşk bende dirilmezdi
Güle kıymet verilmezdi
Aşık ve maşuk olmasa.

Senden aldım bu feryadı
Bu imiş dünyanın tadı
Anılmazdı Veysel adı
O sana aşık olmasa.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder