7 Mart 2012 Çarşamba

MARANGOZUN GÖREMEDİĞİ...

Yaşlı bir marangozun emeklilik çağı gelmişti.Patronuna işten ayrılarak artık ailesi ve torunlarıyla zaman geçirmek istediğini söyler.Bunun karşılığında patronu marangozdan son bir isteği olduğunu ve ondan son bir kez bir ev yapmasını söyler.Marangoz kabul eder ve işe girişir.Fakat gönlü artık işte olmadığı için baştan savma işçilik ve kalitesiz malzeme kullanarak evi bitirir.İşini bitirdiğinde patron evi gözden geçirmek için gelir.Dış kapının anahtarını marangoza uzatır.
"Bu ev senin" der, "sana benden hediye".
Marangoz şoka girer.Bu nasıl olur diye düşünür.Bu son diye bir an önce bitirmek için yaptığı evin kendisinin olduğunu öğrenince çok utanır.Bu evin kendi evim olduğunu bilseydim hiç böyle yapar mıydım diye düşünür ve yaptığı hatanın farkına varır.Bir başkası için yaptığı iş aslında kendi kullanacağı standartların çok altındadır.

Evet kendi hayatımızda da marangoz biziz.Her gün bir çivi çakar,bir tahta koyar ya da bir duvar dikeriz.Hayat bir "kendin yap" tasarımıdır.Başkaları için yaptığımız, düşündüğümüz olumlu ya da olumsuz her şey, bizim kendi evimizi inşa eder.Oturduğumuz evin güzelliği de,çirkinliği de bizim eserimizdir..


"KİŞİ OLAN KİŞİ KENDİNİ KENDİ İLE KANDIRIR,
 İNSAN OLAN İNSAN KENDİNİ KENDİ İLE ARINDIRIR."

2 yorum:

 1. Merhaba,
  "Hayat bir "kendin yap" tasarımıdır."sözünüz güzel ve çok anlamlı bir vecize gibi. Böyle kıssadan hisse çıkardığınız için tebrik ederim.
  hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Üstad,
   En içten teşekkürlerimle...

   Sil