19 Haziran 2012 Salı

ÇILGIN TÜRKLER KIBRISTA - 9

     "Magosa bölgesindeki Barış gücü’nden İsveçli Yarbay Felix, “Rumlar sizden en az 30 kat güçlü…”dedi. “…ağır silahlarla da donanmış halde. Magosa’yı savunmanız mümkün değil. Silahlarınızı ve kaleyi teslim edin. Boşuna kan dökülmesin.”
     Tabur komutanı Üsteğmen Oğuz Kalelioğlu, iki yıl önce Kıbrıs’a gönderilmiş bir subaydı. Üsteğmen, Magosalıları sevmiş, Sancaktar da bu genç subayı tarttıktan sonra güven içinde 252 kişilik Magosa mücahit Taburu Komutanlığı’na getirmişti. Kod adı Sadi bey’di. Üsteğmen Oğuz Kalelioğlu, İsveçli Yarbaya, “Bizi buraya gönderen Türk Devleti ‘düşmanı görünce teslim ol’ demedi. Gerekirse çarpışarak ölmemizi emretti. Aldığımız emri uygulayacağız” diye yanıt verdi.
     Yarbay Felix, Türklerin teslim olmayı reddettiği haberini Rum komutana götürdü. Biraz sonra Rum kuvvetleri, surlar içindeki şehre havan ateşi açtılar. Şehri yıkmak istedikleri anlaşılıyordu. Kimse üzülmedi:
     “Ordu geldi ya ne gam!”
     Mücahitler de Magosa-Lefkoşa yoluna yürüyen bir Rum birliğini ateş altına aldı. Birliğin önündeki taşıt devrildi. Birlik hareketi durdurup savaş düzenine geçti. Mücahitler, Rum birliklerini oyalama görevine başlamışlardı. Seferberlik ilan edildi. Taburun varlığı bir anda 800 kişiye çıktı.
     Magosa’yı Gazi Magosa yapan savaş böyle başladı."

(Turgut Özakman, Çılgın Türkler Kıbrıs, syf 349)

OĞUZ KALELİOĞLU, 1945 yılında Artvin'de doğdu. İlk ve orta tahsilini İzmit'te yaptı. 1966 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirerek topçu subayı oldu. Deşiğik kıtalarda Batarya Komutanlığı ve Harp Okulu Öğrenci Alayı'nda görev yaptı.

1973 yılında Kıbrıs'a atandı. Magosa Mücahit Tabur Komutanı oldu.
1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nda Tabur komutanı olarak, 8.000 kişilik üstün düşman kuvvetlerine, silahsız ve cephanesiz 800 kişilik Magosa halkıyla karşı koydu. Kıbrıs Barış Kuvvetleri'nin yetişmesine kadar Magosa Kalesini aç, susuz ve cephanesiz 1 ay savunarak adanın en büyük limanı olan Magosa limanının Türk tarafında kalmasını sağladı ve Magosa'ya GAZİLİK ünvanını kazandırdı.
1978 yılında Harp Akademileri'ni bitirdi. Kurmay Yüzbaşı olarak Şanlıurfa ve Adıyaman'da görev yaptı. Yurtdışında çeşitli ihtisas kurslarına katıldı. NATO Karargâhı'nda Daire Başkanlığı, M.G.K. Genel Sekreterliği'nde Koordinatörlük yaptı.

1990 yılında 105. Top. Alay Komutanı oldu.

1997 yılında Gnkur. Harekat Başkanlığı'nda Daire Başkanı iken, kadrosuzluk nedeniyle emekli oldu. 1997-2002 tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığı Başkan Başdanışmanı olarak görev yaptı.

TKS Üstün Cesaret - Feragat ve Eser Yazma şerit rozetleri ile TSK Savaş ve Üstün Hizmet madalyaları sahibidir.

2003 yılında, Kıbrıs Türk Mücahitleri'nin daveti üzerine hiçbir zaman kopmadığı yavruvatan Kıbrıs'a gelerek Kıbrıs Adalet Partisi'ni kurdu. Partinin Genel Başkanlığı'nı yürüttü.
Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder